אונליין - שיחת וידאו

כיצד אינטליגנציה גופנית משפיעה על חיינו

מה במאמר

מה היא אינטליגנציה גופנית?

על פי שיטת אלבאום אינטליגנציה גופנית אחראית על האופן בו אנו נעים במרחב ועל מידת היעילות בה אנו מתפקדים בחיי היום יום. רובנו מתייחסים ליכולת
להתנועע כאל דבר מובן מאליו. אולם, תנועה מורכבת, המשלבת מספר מערכות בו-זמנית, כגון: תיאום בין יד ימין ליד שמאל, בין יד ורגל, או קשר עין-יד, הינו דבר המהווה קושי לילדים רבים. בהרבה מקרים, מקור הקושי איננו באיברי הגוף, אלא במוח, המתקשה להעביר את כל ההוראות להפעלת האיברים בו זמנית – דבר שגורם לקואורדינציה לקויה, המביאה לקשיים בתפקוד.

שיטת אלבאום פיתחה מערך של תרגילי קואורדינציה, המחזקים את הקשר בין שתי המיספרות במוח, תיאום קשר עין-יד וויסות חושי, שליטה על שרירי גלגל העין לצורך קריאה שוטפת ומוטוריקה עדינה.

מוטיבציה להצלחה

באופן טבעי לילד יש מוטיבציה גדולה להצליח ולהפוך את הוריו לגאים בו. כאשר אנחנו רואים שילד מתקשה בלימודים, בהתארגנות או בתפקוד הכללי, לעתים נדמה לנו שהילד מתנגד, לא מוכן לשתף פעולה, או אפילו מתעצל. תפיסה זו מביאה לחינוך באמצעות עונשים ופרסים שלא מתייחסים לבעיה באופן מעמיק ולכן לא מצליחים לפתור אותה כך שתקדם את יכולותיו של הילד.

אז למה הילד שלי לא מצליח?

לעתים נדמה שהעתקה מהלוח זו פעולה פשוטה אבל עבור ילדים רבים היא משימה מורכבת. ההעתקה דורשת שילוב של מערכות רבות כמו, מוטוריקה עדינה לצורך כתיבה. קשר עין -יד כדי להצליח למצוא שוב ושוב את המקום הנכון על הלוח ובמחברת. כל זה תוך כדי שהילד מנסה גם להבין את החומר הנלמד ולא רק להעתיק אותו באוטומט תחת לחץ של זמן, לפני שהמורה מוחקת את הלוח.

כל הקושי הזה מצטבר בהדרגה לאורך שעות רבות יום אחרי יום, ככול שעובר הזמן גדל הפער בין רמת התפקוד שלו ביחס לבני גילו. עם הזמן מתגבשת תחושת תסכול וחוסר אונים, הילד מתחיל להאמין  שהוא כישלון ותחושת הביטחון העצמי והמסוגלות שלו מתערערות. התמיכה של הבית חשובה ומכריעה בתפיסת האני של הילד, ולפעמים גם הילד וגם המשפחה זקוקים להתערבות מקצועית על מנת שלא להעמיק את התחושות הקשות לכדי בעיה רגשית ממשית.

טיפול בשיטת אלבאום

מתן תמיכה לילד בפיתוח האינטליגנציה הגופנית, מסייע לו לצאת ממעגל הקושי ולחוות הצלחה. יש מגוון רחב של קשיים שמשלבים בין הגופני לקוגניטיבי כגון דיסגרפיה, דיסלקציה, הפרעת קשב וריכוז, היפראקטיביות ולקות למידה לא מילולית.

שיטת אלבאום פיתחה מערך של תרגילי קואורדינציה, המפעילים את שני צידי הגוף בו-זמנית ועל ידי כך, מחזקים את הקשר בין שתי המיספרות המוח. תרגול יום-יומי בתחומים של מוטוריקה עדינה, שליטה בשרירי גלגל העין, שיווי משקל, תרגילים לוויסות חושי ומיומנויות נוספות, מונעים עיכוב התפתחותי ומאפשרים לטפל בלקויות למידה בתוך המסגרת הקיימת.

    השאירו פרטים ליצירת קשר
    דילוג לתוכן
    חייגו להתייעצות