אונליין - שיחת וידאו

פיתוח אינטליגנציה רגשית יכול להעשיר את עולמך

אינטליגנציה רגשית מפותחת משפרת את תחושת הביטחון העצמי ומעשירה את חיי החברה של האדם.

פיתוח אינטליגנציה רגשית יכול להעשיר את עולמך

אינטליגנציה רגשית היא יכולת לחוות עולם פנימי עשיר, לתת לו ביטוי מלא ולהצליח להיות בקשר משמעותי עם הסביבה. יכולת זו מתאפשרת כאשר אנו מזהים את הרגשות שעולים בנו, מעבדים אותם ומבטאים אותם בצורה אותנטית וברורה שאינה מאיימת על הזולת. אינטליגנציה רגשית מפותחת גם מאפשרת לנו לגייס את כוחות הנפש ולהוציא מהכוח אל הפועל את שאיפתנו.

במקביל לנוחות היחסית שלנו, שהיא תוצאה של יכולת להבין את עצמנו ואת הסביבה, גם הסובבים אותנו יגיבו לסיטואציות בחיינו באופן נינוח יותר, מפני שחווית התקשורת אינה חודרנית, שתלטנית או מפעילה מניפולציה נסתרת. במלים אחרות: היכולת לזהות מצבים רגשיים מורכבים ולהגיב אליהם באופן מותאם, מאפשרת לאדם לחיות חיים מספקים יותר ומפחיתה את הסיכוי להיקלע למצבי רוח שליליים.

המפגש בין העולם הפנימי לחיצוני

לכל אחד מאתנו יש עולם רגשי עשיר שרוחש מתחת לפני השטח מבלי שאף אחד רואה. אפילו אם אנחנו לא מודעים לו עד הסוף. במקביל לקיום עולמנו הפנימי אנחנו גם מקיימים חיי חברה ומשפחה שממלאים את חיינו. אינטליגנציה רגשית מתייחסת ליכולת לזהות ולבטא רגשות, גם ביחס לעולמנו הפנימי וגם במערכות היחסים שיש לנו עם העולם.

העולם הפנימי – חוויה אישית

עולמו הפנימי של האדם מלא ברגשות שמשתנים ומתחלפים בלי הפסקה. היכולת של אדם לזהות את מורכבות הרגשות, ואת המקור שלהם, היא יכולת המעידה על אינטליגנציה רגשית מפותחת. בנוסף ביטוי רגשי אינו מחייב שיתוף של אדם נוסף. אנשים רבים נהנים לכתוב יומן אישי, לצייר או לרקוד כחלק מהצורך לבטא את רגשותיהם. יכולת ביטוי עצמי זו מעשירה את חייו של האדם.

העולם החיצוני – תקשורת בין אישית

היכולת לזהות ולהבין שפת גוף ומצב רגשי של זרים ומכרים במצבים חברתיים, מקנים לאדם שניחן באינטליגנציה רגשית אפשרות ליצור קשר ולהשפיע על סביבתו. כולנו אוהבים את מי שמסוגל להיות קשוב לצרכים שלנו. היכולת להעניק לאדם אחר את תשומת הלב שהוא זקוק לה הינה מרכיב חשוב באינטליגנציה רגשית.

נקודת החיבור בין תקשורת בין אישית טובה ויכולת ביטוי רגשות מסייעת לאדם בכישורים חברתיים, במערכת היחסים הזוגית, ביכולת כריזמטית ומנהיגות. מיומנות התקשורת הבין אישית מתפתחת באמצעות התנסויות חברתיות מתקופת הילדות ועד לתקופת הבגרות.

אינטליגנציה רגשית בעידן הדיגיטלי

המדיה הדיגיטלית והרשתות החברתיות נכנסו בסערה לחיינו לפני מספר שנים. אנו המבוגרים נוטים להיסחף לתוך מרחב זה יתר על המידה וזה יכול לשבש את מערכות היחסים בחיינו החברתיות, משפחתיות וזוגיות.

אצל ילדים אינטליגנציה רגשית היא מרכיב חשוב ביכולת לקיים תקשורת חברתית ומשפחתית בריאה. היום, כנראה יותר מבעבר, התקשרות חברתית ואישית עשויות להוות אתגר. עבור הילדים שגדלו על ברכי הטכנולוגיה המתקדמת ושאבו את עולם ההקשרים שלהם במידה רבה מהתקשורת האלקטרונית, יצירת קשרים מיידית ושמירתם עשויה להפוך בטווח הארוך לעניין מאתגר, בעיקר כשמביאים בחשבון שהעולם הווירטואלי, על כל יתרונותיו, עשוי להוות מקום מפלט ושגרת חיים לגיטימית. טיפול רגשי מסייע לפתח אינטליגנציה רגשית ולהנות מקשרים בין אישיים עם אנשים ב”עולם האמתי”, גם עבור מי שתקשורת קרובה מהווה עבורו אתגר.

טיפוח האינטליגנציה הרגשית בטיפול

הסגנון האישי של האינטליגנציה הרגשית מורכב משילוב ייחודי של התכנים הנפשיים הפנימיים של האדם והביטוי שלהם בתקשורת מול הזולת.  בטיפול בפסיכותרפיה גופנית או טיפול במשחק (play therapy) לילדים, אנו שמים דגש על ביטוי רגשי בשילוב של אמצעים יצירתיים כמו תנועה, אמנות ודרמה תרפיה. אמצעים אלו מעודדים את המטופל להשתמש בכל האיכויות של האינטליגנציה הרגשית.

כוחה של אמפתיה במערכות יחסים

אמפטיה היא היכולת להסתכל מנקודת המבט של מישהו אחר, להגיב ללא שיפוטיות, זיהוי רגשות של אנשים אחרים ולהצליח לתת להם ביטוי. אמפטיה מצריכה יכולת להרגיש בתוך עצמי תחושה דומה למה שמרגיש האדם שמולי. לפעמים כל מה שצריך זה הקשבה עמוקה עם לב פתוח בלי לנסות לתת עצות או להוכיח שהמצב לא כזה גרוע.

    השאירו פרטים ליצירת קשר
    דילוג לתוכן
    חייגו להתייעצות