אונליין - שיחת וידאו

איך לטפל בטראומה מהעבר שרודפת אותך עד היום?

מה במאמר

טראומה היא נזק שנגרם לנפש בעקבות חוויה קשה שהאדם אינו מסוגל להכיל. החוויה הטראומטית מכניסה את האדם למצב של הלם שמשאיר צלקות רגשיות (סימפטומים פוסט-טראומטיים) הממשיכות להשפיע על איכות חייו, עוצמת הטראומה מושפעת לפי מידת הזעזוע הנפשי שנחוותה במהלך וכתוצאה מהאירוע.

התמודדות בזמן אירוע טראומתי – לברוח, להילחם או לקפוא

כאשר אדם נקלע למצב מאיים, התגובה הטבעית היא גיוס כוחות נפשיים ופיזיים כדי להתמודד עם המצוקה – לברוח או להילחם. במקרים שהאדם מצליח לפרוק את האנרגיה שגויסה באמצעות פעולה למען עצמו או זולתו, הסיכוי שהוא יסבול מסימפטומים פוסט-טראומטיים קטן יותר. הטראומה מתפתחת במקרים שפרץ האנרגיה הנפשית וגופנית שעלה אינו מקבל ביטוי בפעולה. האנרגיה שהתעוררה נשארת קפואה במערך גוף-נפש ובסוף תעלה על פני השטח בשלב מאוחר יותר בחיים, כאשר האדם יתמודד עם הסימפטומים של הפרעת דחק פוסט-טראומטית.

הפרעת דחק פוסט-טראומטית

נקראת Post-Traumatic Stress Disorder) ptsd),  מתרחשת כאשר האירוע הטראומטי נשאר חי וממשיך להפעיל את מנגנוני החירום גם לאחר זמן רב. מנגנוני ההגנה של הגוף והנפש –  הסימפטומים, שהופעלו בזמן הטראומה על מנת להגן עלנו, לא מצליחים לחזור לאיזון על אף שהסכנה חלפה. הסימפטומים הפוסט – טראומטים כגון עוררות יתר, הימנעות ושחזור הטראומה, מפריעים להתנהלות היום יומית בכל תחומי החיים.

עוררות  יתר

עוררות יתר הנה מצב נפשי של חוסר שקט פנימי המביא לדריכות, נטייה לבהלה ועצבנות. הביטוי של עוררות יתר בחיי היום יום עשוי להיות קושי להירגע, הפרעות שינה, התגוננות וחשדנות.

הימנעות

הכאב והפחד שנשארו מהחוויה הטראומטית גורמים לאדם להתנהג בזהירות יתרה ולהימנע ממצבים ומקומות שיכולים לשחזר את החרדה הקיומית ותחושת חוסר האונים.  בנוסף קיימת נטייה להימנע מהתנסויות חדשות מתוך חשש לערער את האיזון הנפשי העדין שהוא שרוי בו. התנהלות זו מונעת ממנו לחיות את חייו במלוא העוצמה.

שחזור הטראומה

שחזור הטראומה היינו מצב בו האדם באופן לא מודע, חווה שוב ושוב את התחושות הקשות שהוטבעו בזמן הטראומה כגון השפלה, פחד או חוסר אונים. המקור של מנגנון השחזור הוא התקווה שאם נתנסה שוב באותה חוויה יתכן שהפעם נצליח להתגבר על הגורם המאיים. השאיפה היא לחוות תיקון שישחרר אותנו מהפצע שרודף אותנו מאז האירוע. עוררות יתר, הימנעות ושחזור, הן למעשה דרכים בהם אדם מנסה להתמודד עם המשבר הנפשי לאחר הטראומה. למרבה הצער, ללא תמיכה וליווי דרכים אלו לרוב יובילו לחיזוק הסימפטומים ולא לשחרור וריפוי מן הטראומה.

טיפול בטראומה

טיפול בפסיכותרפיה גופנית עבור אדם שחווה סימפטומים פוסט-טראומטיים, הנו רגיש ועדין במיוחד. מצד אחד יש שאיפה לגעת במקום בו הנפש חוותה שבר, ומצד שני חשוב ליצור תחושת ביטחון ושליטה שמאפשרת תהליך הדרגתי מרפא שמותאם לצורך האישי של האדם.

“טיפול רגשי חוויתי” בפוסט טראומה מעודד שיחה שמטרתה לגלות ולעבד את המקור הרגשי של המצוקה. בהדרגה אנחנו מצליחים ליצור מעין מפת דרכים נפשית של הדפוסים הלא מודעים שמנהלים את האדם. במקרים רבים קיים ניתוק בין ההתנהגות, הרגש והתחושה הגופנית. במהלך המפגש הטיפולי מנסים ביחד לחבר את הניתוק הרגשי ולעורר תובנה ותחושת הקלה. ככל שמפת הדרכים הנפשית מתבהרת אנחנו יכולים להשתחרר מהקושי שהגביל את חיינו ונגלת לפננו דרך התמודדות חדשה.

הטיפול מספק למטופל את הכלים הדרושים על מנת לעבור את המסע הפנימי לריפוי הטראומה. כוחות הנפש שמתגלים בדרך, בסופו של דבר הופכים להיות מקורות כוח שמעצימים את האדם ובכך האירוע הטראומטי מקבל ערך ומשמעות ומאירוע שלילי הופך לחוויית למידה מעצימה.

    השאירו פרטים ליצירת קשר
    דילוג לתוכן
    חייגו להתייעצות