אונליין - שיחת וידאו

טיפול רגשי למבוגרים

כל מה שחשוב באמת

הרצון להקל על כאב רגשי, לשפר מערכות יחסים ולשנות דפוסי התנהגות, הם בין הגורמים שמניעים את האדם לפנות לטיפול רגשי

טיפול רגשי למבוגרים, המדריך המלא לטיפול מוצלח

טיפול מוצלח הוא תהליך שבסופו אדם אומר, "וואו, אני לא מאמין. לפני שהתחלנו לא דמיינתי שאצליח לעשות שינוי כזה גדול."

אני יואב ניומן, מטפל רגשי מזה 15 שנה, ואשמח לספר לכם על התהליך משלב חיפוש המטפל, יצירת קשר ראשוני, השלבים בדרך וסיום הטיפול. וכמובן אם תרצו, גם ללוות אתכם אישית.

הרגע שלפני: כשרוצים להפסיק לסבול

כשמגיעים לטיפול יש תחושה שלא רוצים להמשיך לסבול, שחייבים לצאת מהמשבר, מתחושת התקיעות. לפגוש מישהו שבאמת יכול להבין אותי ולעזור לי לשנות כיוון. כי להמשיך ככה, כבר אי אפשר.

טיפול רגשי למבוגרים מתאים לכל מי שמתמודדת עם קושי, שהיתה רוצה לקום בבוקר עם תחושה של שמחה להתחיל יום חדש וללכת לישון עם סיפוק מהיום שהיה, עם חיבור לאנשים שהיא אוהבת, ולהצליח לשלב בין שקט נפשי ומימוש עצמי.

טיפול רגשי למבוגרים הוא מסע משותף אל העולם הפנימי של המטופל. כל אדם הוא עולם ומלואו. הדרך בעולמו של אדם אחד יכולה להיות כמו ביער פראי מלא חיות טרף שצריך להתמודד איתן, ואצל אדם אחר כמו במדבר צחיח בו צריך לחפש מקור מים כדי לשרוד. בכל עולם יש את האתגר שלו, ואת הכוחות המיוחדים הנדרשים. בשלב הראשון, הרצון מתמקד בלשרוד את היום-יום, ובהמשך הדרך מתעורר הרצון לחיות חיים שמחים. כי השאיפה היא לא רק להימנע מסבל, אלא להגיע למצב שטוב לנו.

החדשות הטובות: הכוח לשנות נמצא אצלכם

כשאנחנו לא מרוצים מהחיים שלנו, בין אם הזוגיות במשבר ורגע לפני גירושים, או שאנחנו בדיכאון בלי חשק לצאת מהבית ולראות אנשים, או נתקפים בחרדה מול קשיי החיים, זו חוויה לא פשוטה. יש תחושת ייאוש, שכבר ניסינו הכל. אין כוח להתמודד, ויכולה לעלות תחושה שכולם נגדנו או שלאף אחד לא באמת אכפת.

לפעמים נדמה לנו שאם רק הוא או היא היו אחרת, הכל היה יותר טוב. אם רק היה לי ככה וככה אז לא הייתה לי בעיה. אבל האמת היא שעל הרבה דברים בחיים אין לנו שליטה. מה שאנחנו יכולים להשפיע עליו יותר מכל הוא אנחנו עצמנו. ככל שנלמד לקחת אחריות על מה שאנחנו מרגישים, על איך שאנחנו מתנהלים בעולם, ונשנה דפוסי התנהגות – נוכל להשפיע על המציאות שלנו.

להתקשר למטפל או לא להתקשר? זאת השאלה

השאלה הגדולה היא – איך עושים את זה? איך יום אחד, אחרי עשרות שנים של דפוסי התנהגות וצורת חשיבה שהתגבשה, פתאום אנחנו משנים את עצמנו? אם אשתנה, האם אהיה מזויפת?

לפעמים אנחנו מפחדים לעשות את השינוי שאנחנו רוצים. לא נעים להודות, אבל יותר קל להישאר בפנטזיה שאני רוצה לשנות, ובפועל להישאר במקום בלי לעשות את הצעד. לפני שניגשים לטיפול יכולות לעלות מחשבות כמו, זה בטח לא יצליח, אף אחד לא באמת יכול לעזור לי, כבר ניסיתי כל מה שאפשר, אולי זה סתם בזבוז זמן וכסף?

אם אלו המחשבות שאתם מתמודדים איתן, קחו נשימה, ותסתכלו על החיים שלכם. אם טוב לכם ואתם מרוצים מאיפה שאתם אז אולי באמת אין צורך. אבל אם משהו בחיים שלכם חייב להיפסק, או להיפך, חייב כבר להתחיל – לפעמים צריך להתנתק מהמקום הבטוח כדי להגיע למקום חדש. מקום שיש בו הזדמנות לחוות את העולם באופן שלא היה לכם נגיש עד עכשיו.

ברגע כזה, משתלם להיות אמיצים ולקפוץ למים.

רגע לפני הטיפול הראשון

לחלקנו יש תפיסות מסוימות איך נראה טיפול. חלקנו עברנו טיפולים בעבר, שהיו מוצלחים יותר או פחות. כשאנחנו ניגשים לטיפול חדש, עשויות לעלות ציפיות שונות לגבי הטיפול, שאנו עלולים לחשוש בגללן.
אופי הטיפול הרגשי שמתגבש בכל פעם הוא שילוב ייחודי בין המטופל, המטפל, והגישה הטיפולית שהמטפל בא איתה. כמו לפני דייט, מומלץ לבוא פתוחים, כי אולי תמצאו מטפל עם גישה שלא הייתם מדמיינים אבל שמפתיעה אתכם לטובה. קחו את ההזדמנות לשחרר את הציפיות והעבר ולראות איזו מתנה אתם עשויים לקבל.

איך תדעו שהמטפל מתאים לכם

אחד האתגרים בטיפול רגשי למבוגרים הוא לחצות את ההתחלה. לפעמים לוקח זמן להרגיש שיש חיבור והבנה הדדית, תחושת ביטחון שזו המטפלת שאני יכול לעשות איתה את התהליך. לאחר שלושה מפגשים, שאלו את עצמכם:

האם יצאתי מהמפגשים עם תחושה שהפתיעה אותי ויהיה לי מעניין להמשיך להעמיק בכיוון הזה?
האם המטפלת קולטת אותי? יודעת להרגיש מה אני צריכה?

אם התשובה היא שאתם לא בטוחים, אמרו את זה למטפלת, אתגרו אותה בשאלות קשות. אם יש לכם ביקורת, זה הזמן להגיד אותה. אם המטפלת אכן מקצועית, היא תדע להפיק מכך ערך, להבין בדיוק מה הצורך שלכם, ולכוון אליו. לחלופין, היא תוכל להסביר את עצמה כך שלא תהיה ביניכם אי-הבנה.
אם אחרי כל זאת עדיין לא תרגישו בנוח איתה, אז כנראה שהיא לא המטפלת הנכונה לכם, ובאמת כדאי להמשיך לחפש מישהי אחרת.

איך יודעים אם הטיפול עובד

יש לנו נטייה להתמקד במה שעוד אין ולהתעלם מהדרך שעשינו. לפעמים לא שמים לב לשינויים הקטנים שקורים. יחד עם זאת, ייתכן שמשהו כן מחלחל לתוכנו. שיש קצת פחות חיכוכים עם הסביבה, משהו יותר זורם בחיים, אולי משהו שרצינו עכשיו מצליח יותר, כאב שהיה לנו כבר פחות מציק.
כדאי להסתכל אחורה, לראות איך בתחילת הדרך הכל היה נראה בלתי אפשרי, והיום יש יותר כוחות להתמודד והבנה איך אני יכול להשפיע על המצב.

כשאתם מסתכלים אחורה ומתבוננים על הדרך שעשיתם עד כה, נסו לא להיות ביקורתיים יתר על המידה. קל לבטל ולומר שמישהו אחר במצב יותר טוב מכם. אפשר להבין את הרצון כבר להיות בצד השני, לסיים עם מה שקשה באותו רגע. אבל חשוב שגם תדעו לפרגן לעצמכם, בכל זאת עברתם כברת דרך. דרושים הרבה כוחות כדי לעשות שינוי ולא מעט סבלנות, כי זה לא קורה ביום ולא ביומיים.

יחד עם זאת, אם אתם מרגישים שכבר זמן ממושך הדברים עומדים במקום, שתפו את המטפל שלכם ומאוד יכול להיות שביחד תצליחו להוציא את המקל שהיה בגלגלים ועצר את התהליך. ואם לא, אז תמיד אפשר לסיים את הקשר ולחפש משהו אחר.

אילו קשיים צפויים בדרך

אחרי שלב ההיכרות, מתחיל שלב ההעמקה בו מתמודדים עם רגשות חזקים של כעס, עצב, תסכול, אכזבה, חוסר אונים, בלבול או חוסר ביטחון. אפשר לראות את המצב הזה כמו אדם שגולש על גל. לא קל להישאר עליו, אבל אם מצליחים להתמודד עם מה שעולה, לעבד את הרגשות, לצאת עם תובנות על עצמנו והעולם, בהדרגה השינויים מתחילים להתרחש.

באמצעות הטיפול הרגשי למבוגרים, לאט לאט אנו מצליחים לשנות הרגלים ודפוסי חשיבה. הסביבה מגיבה לזה בחיוב והדברים מתחילים להסתדר. האתגר בשלב זה, הוא שלפעמים יש בנו חשש להיפרד מהמצב הישן. יש היאחזות באישיות המוכרת לנו. שינוי מקצה לקצה יכול להרגיש לנו מפחיד, יש בזה מידה מסוימת של איבוד שליטה. הנפש מרגישה יותר בטוחה במצב המוכר, גם אם הוא כרוך בסבל. לכן למרות שאנחנו רוצים להתקדם, לפעמים הנפש לוקחת את הזמן שלה לאט יותר.

התהליך הטיפולי מתחולל בתוך החיים

בטיפול יש שני אנשים, מטופל ומטפל. המטפל הוא כמו מורה דרך במסע אל הלא מודע, אל עומק הנפש. המטופל הוא הגיבור האמיתי בסיפור, הוא זה שהולך בדרך ומתמודד עם כל הקשיים. אומנם לא לבד, אבל החיים עצמם קורים מחוץ לשעת המפגש. שם, בחיים האמיתיים, צריך לעשות את השינוי.

הטיפול למעשה הוא לא רק שעת המפגש, אלא גם הרגע בו את יושבת על המרפסת וחושבת על מה שהיה בטיפול האחרון, או על איך אפשר הפעם כשאת בריב עם בן הזוג להצליח להגיב אחרת. ההתמודדות עם רגעי קושי במהלך השבוע, בהם צריך למצוא את הכוחות להמשיך, היא הזדמנות לתרגל את הכנסת השינוי בדפוסי החשיבה וההרגלים.

כשעולה המחשבה לפרוש

לאורך הטיפול, כמו בכל מסע, יש עליות ומורדות, רגעים שבא לך לפרוש, או לפחות לשבת בצד ולנוח מהטיפוס הקשה והשמש הקופחת. יכול לעלות רצון להיכנע לתחושה שאני לא מסוגלת, שזה גדול עלי.
ברגעים כאלו חשוב להיזכר שזה צפוי מראש, שזה חלק מהדרך. אפילו אם יש תחושה של חוסר אונים ואין מוצא – אם יש בנו רצון לפרוץ, אז יש תקווה שנמצא את הדרך.

יחד עם זאת, חשוב גם לומר שלכל דבר יש גבול. אם זה נמשך זמן רב, אפשר להעלות בפני המטפל את האפשרות לסיים את הטיפול.

תוכלו לשאול את עצמכם: האם אני באמת מנסה ושם את תשומת הלב שלי בתהליך, או שאני בא עם חוסר חשק והתנגדות, ובכך לא נותן לתהליך הזדמנות? האם אני משתף בכנות את המטפל בכל מה שאני חושב, מרגיש, רוצה, מפחד, כועס, ובכלל מה שעובר בי? האם אחרי שאמרתי את הכל גם נתתי לתהליך הזדמנות נוספת, או שכבר לא היתה לי סבלנות לראות לאן הדברים יכולים להתפתח?
התשובות לשאלות אלו יוכלו לתת לכם כיוון האם המחשבה לפרוש מסמנת רצון אמת.

מתי נכון לסיים את הטיפול

לבסוף יש את שלב סיום הטיפול. טיפול רגשי למבוגרים הוא לא דרך חיים. טיפול הוא תהליך שבהגדרה מראש שואף להסתיים.

המצב האידיאלי הוא שאחרי תקופה בה המטופל מרגיש כבר יותר טוב, השיג את רוב מטרותיו ומרגיש שהוא יכול להתמודד עם האתגרים הנוספים בכוחות עצמו, מתחילים לדבר על פרידה, ותוך 2-3 מפגשים מסיימים את התהליך. כמובן שתמיד הדלת פתוחה לחזור אם יהיה צורך, אבל בשלב זה כבר אין צורך בטיפול קבוע.

לא תמיד מצב זה מתקיים. לפעמים טיפול מסתיים עקב קושי כלכלי, או מתיחות שעלתה בין המטופל והמטפל. גם אם הטיפול מסתיים באמצעו, עדיף לקיים לפחות מפגש פרידה אחד כדי לסגור את התהליך ולדבר על מה שהיה.

יכול להיות מצב בו המטפל מזהה שהטיפול כבר לא משרת את המטופל מכיוון שכבר זמן מה יש דריכה במקום. במקרה כזה, חשוב שגם המטפל יהיה עירני וייקח אחריות מקצועית להעלות שאלות כמו מה הנושא שהמטופל רוצה להתמקד בו והאם ישנה מידה של התפתחות או שאולי עדיף לסיים את הטיפול.

אני כאן בשבילכם
אני מקווה שמדריך זה עזר לכם לקבל הבנה ותחושה טובה יותר של מה מצפה לכם בטיפול.
אם אתם רוצים לצאת למסע, להגיע למקום שיותר טוב לכם בו, אשמח לדבר. אשמח להכיר את העולם הפנימי שלכם, מה הביא אותכם לנקודה הזו, ושנמצא ביחד את הדרך בה תוכלו להגשים את עצמכם ולהיות מי שאתם חולמים להיות.

מוזמנים להרים טלפון כדי שנוכל לעשות היכרות ראשונית – מי יודע לאן עוד נגיע :)

צור קשר

מאמרים מומלצים

    השאירו פרטים ליצירת קשר
    דילוג לתוכן
    חייגו להתייעצות