תסמונת אספרגר

ילדים ומבוגרים הסובלים מתסמונת אספרגר מתקשים הן בתקשורת מילולית, והן בתקשורת לא מילולית כמו קשר עין, הבעות פנים ומחוות גוף.

תסמונת אספרגר - יואב ניומןילדים שאובחנו בתסמונת אספרגר מתמודדים עם קשיים בתקשורת מילולית, הבנת מסרים לא מילוליים כמו הבעות פנים וטונציה ויצירת קשר עין. היכולת להשתלב בתפקוד החברתי השוטף, מבלי להרגיש יוצא דופן, הנו גורם מרכזי המשפיע על הדימוי העצמי של הילד.

התנהגות חזרתית ונוקשה, וקושי להסתגל לשינויים מקשים על ילדים אלו להשתלב בקצב המהיר של העולם. ילד עם אספרגר עשוי לעמוד לבד בהפסקה, לעתים במרכז פעילות שמתרחשת ומבלי לשים לב להפריע, כי הוא לא מבין שיש סיטואציית משחק חברתית סביבו. לא משנה כמה הוא אוהב את החברים ובני המשפחה שלו וכמה זמן הוא מכיר אותם, הוא לא יידע ל”קרוא”, לפרש את תגובותיהם הרגשיות, מה שיכול להביא לאי-הבנה וקושי להשתלב חברתית.

הימנעות מקשרים חברתיים

האם לילד שלך יש קשיי תקשורת?
בהרבה מקרים ניתן לסייע לילד להרחיב את היכולת להיות בקשר הדדי.
אשמח לתת ייעוץליצירת קשר
הקושי ביצירת קשרים חברתיים, הכרוכים בשיתוף החוויה האישית ובהבנת רגשותיו של הזולת, מהווה גורם לתסכול ותחושת בדידות. לעתים הילד מגיב בהימנעות ורתיעה מקשרים חברתיים שיכולות להתפרש כחוסר עניין, ולעתים התסכול מתבטא בהתפרצויות כעס והתנהגות תוקפנית. הילד זקוק לקשרים עם בני גילו, אך הוא מתקשה בשיתוף פעולה חברתי.

טיפול בתסמונת אספרגר

הגישה הטיפולית שאני מציע מתייחסת הן לפן הרגשי והן לפן הגופני. אני מאמין שאחת המטרות בטיפול בילדים עם קשיי תקשורת היא הרחבת טווח הביטוי האישי והרגשי. באמצעות מגוון גירויים סנסו-מטורים ורגשיים אני מעודד את הילד להיות מודע לתחושות ורגשות שעולים בזמן הפעילות המשותפת בינינו. מודעות זו מהווה עוגן לחוויית נוכחות מלאה יותר ובסיס לתקשורת רגישה עם הזולת.