להרגיש טוב

רגשות חיוביים או שליליים משפיעים על הדימוי העצמי שלנו. לפעמים נדמה שהרגשות שולטים בנו ואנו חסרי אונים מולם, אך האמת שיש בידינו אפשרות להשפיע עליהם ולהרגיש מסופקים ומאושרים יותר.

 

מרגש להרגיש את הרגשות

שליטה ברגשות - יואב ניומןהרגש מחייה את היום יום שלנו ומוסיף לו טעם וריח. כשאדם בוכה וצוחק, אוהב וכואב הוא יודע שהוא חי. מה זאת אהבה? מה גורם לאדם אחד להיפגע ולכעוס בקלות ולאדם אחר להגיב בקלילות? לכל אחד יש מבנה אישיות אחר שמעצב את האופן בו הוא חווה את העולם ומגיב אליו. יש מי שירגיש טוב גם כשהוא מרגיש “רע” (חווה יום קשה או חוויה רגשית קשה) ויש מי שינסה להתחמק מהתחושה הרעה.

להרגיש טוב בלי לברוח מהכאב

מודעות לרגשות ויכולת להביע אותם, אך לא להיסחף אחריהם למקומות לא רצויים, מאפשרת חיבור לעולם הפנימי. כעס, עצב, פחד ופגיעות הם דוגמאות לרגשות שאנו מנסים להימנע מהם. במקומם אנו מעדיפים לחוות שמחה, אהבה וביטחון עצמי. אך כדי להרגיש את מלוא העצמה של הרגשות החיוביים יש צורך גם להתייחס לרגשות הקשים ועם האימון גם נצליח ואפילו נרצה להרגיש אותם.

גוף נפש – רגש ומחשבה בתוך הגוף

אילו רגשות מלווים אותך במשך רוב היום?
האם הרגש מקבל מספיק מקום בחייך?
איזה שינוי רגשי היית רוצה לעשות?ליצירת קשר

אחת הסיבות שאנשים מנסים להימנע מרגשות קשים היא שהרגש והגוף קשורים ומגיבים אחד לשני. רגשות גורמים לתחושות גופניות כגון: פרפרים בבטן, כבדות בחזה, חנק בגרון או כל תגובה פיזית אחרת. ההכרה בתחושה הפיזית והבנת הקשר גוף-נפש תעזור לנו להבין שהשד לא נורא כל כך (הרגש שאנחנו מנסים להדחיק). כשאנו מנסים לתאר את הרגש שעורר את התגובה הפיזית ולהגדיר אותו במילים, המחשבה הופכת אותו למודע ונגיש. תהליך זה תומך באיזון העדין שבין מחשבה, רגש וגוף.

הבעת רגשות

יש אנשים שמתקשים לזהות את רגשותיהם, יש מי שמרגיש אותם אך לא מצליח לבטא אותם, ויש מי שנסחף עם הרגשות יתר על המידה. בהרבה מקרים הסגנון בו אנו מגיבים לרגשותינו נובע מתוך דפוסים שהושרשו לאורך החיים ואינם מתאימים למצב בו האדם נמצא בהווה.

רגשות מעורבים לא סותרים

המשפט “אמא עדיין אוהבת למרות שהיא כועסת” נשמע לנו טבעי כשהוא נאמר לילד, אבל כמבוגרים לא תמיד קל לנו לקבל את הקיום של רגשות מנוגדים בו זמנית. העולם הנפשי מלא בפרדוקסים, בהרבה מקרים אדם מרגיש דבר והיפוכו באותו זמן ואין זה אומר שאחד מהם לא נכון. היכולת לחוש ולהכיל רגשות מנוגדים מאפשרת יצירתיות והרחבת אופקים. היכולת להתייחס למגוון הרגשות מאפשרת דיאלוג פנימי המגדיל את אפשרויות הבחירה של האדם.

מצבי רוח משתנים

כמו מזג האוויר, גם הרגשות שלנו מתחלפים בדומה לרוח שמשנה כיוון. לפעמים השמש זורחת עלינו והכול נראה טוב ויפה ולפעמים מעונן וקודר. מצב הרוח לא תלוי רק במה שיש או אין לנו, אלא בעיקר קשור ליחסנו למצב הקיים. הידיעה שרגשות לא תלויים רק בנסיבות החיצוניות אלא מושפעים מהעולם הפנימי מקנה לנו את היכולת להשפיע על איכות חיינו.